Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Hakkında Her Şey

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında merak edilen her şey Tebeşir Adam'da!

0 22

2018-2019 eğitim yılında sınav sisteminde köklü değişiklikler yapıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), yükseköğretime geçiş sınavının yeni adı oldu. YKS hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. İşte yeni sınav sistemi ve sınavın nasıl uygulanacağına dair son dakika bilgileri…

Temel Yeterlilik Testi’ne Yeni Dersler Eklendi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi uygulanacak. Başlangıçta Temel Yeterlilik Testi (TYT) kapsamında 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu yer alırken sınav 90 dakika olarak belirlenmişti. Ancak son yapılan açıklamaya göre Temel Yeterlilik Testi’ne yeni testler eklendi. YÖK’ün yaptığı son açıklamada “Yapılan müzakere ve analizler neticesinde Yükseköğretim Kurulu olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine ‘tedrici geçişi’ de dikkate alarak öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapılmıştır” denildi.

Sosyal Bilimler, Din ve Fen Bilimleri Testleri Eklendi

Yükseköğretim Kurumunun yaptığı son açıklamaya göre Temel Yeterlilik Testi’ne Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih) sorusu eklendi. Matematik testindeki 40 soruya ek olarak da 20 Fen bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik ve Kimya) eklendi. Buna göre TYT’de toplam 120 sorunun yer alması kararlaştırıldı. Sınavda soru sayısı 80’den 120’ye çıkarken sınav süresi de 90’dan 135 dakikaya çıktı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Başvuru Tarihi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru tarihi de yapılan son açıklamayla netlik kazandı. Buna göre 23-24 Haziran’da yapılacak olan sınavın başvuruları 1-21 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları ise 31 Temmuz’da açıklanacak.

Sınav Günleri Değişti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildi. İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli ile ilgili bir değişiklik yapılmadı. Lisans programlarına yerleştirme için puan türleri ise daha önce açıklandığı gibi sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı şeklinde olacak.

Eşit Ağırlık Öğrencileri Tarih de Cevaplayacak

23-24 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili bir değişiklik daha yapıldı. Son açıklamaya göre Eşit ağırlık öğrencilerinin gireceği ‘Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya 1’ testi, ‘Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1’ olarak değiştirildi. Eski sistemde Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya’nın yer aldığı teste Tarih soruları da eklendi. Eşit ağırlık öğrencileri Matematik testinin yanı sıra Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya ve Tarih testlerine girecek.

Yükseköğretim Kurumları Sınav Ücreti

Yapılan bu değişikliklerin yanı sıra Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), adayların yeterliliğine dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikleri bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak. ÖSYM tarafından belirlenecek olan sınav ücretinin ise 120 TL olması planlanıyor. Sınav ücretiyle ilgili kesin bilgi ÖSYM’nin web sitesinde açıklanacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Soru Dağılımı

Adaylar, cumartesi günü gerçekleştirilecek olan ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk Dili ve Edebiyatından 24, Tarih-1’de 10, Coğrafya-1’de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru; matematikte 40 soru cevaplandıracak. Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, Felsefe grubundan (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) 12, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru cevaplandıracak. Fen Bilimleri Testi’nde Fizikten 14, Kimyadan 13, Biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru cevaplandıracak. Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek.

Puan Dağılımları Belli Oldu

Lisans programlarına geçiş için gerekli olan180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Lisans programlarına geçiş için adayların Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40’ı ve öğleden sonra gerçekleştirilecek oturumdaki puanının yüzde 60’ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek. Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT’den en az 150 baraj puanının alınması gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.