Yayın Denizi TEK Türkçe YKS Soru Bankası

0 9

Merhaba sevgili öğrenci arkadaşlar! Kitap incelemelerimizde bugün Yayın Denizi TEK Türkçe YKS Soru Bankası var. Bu soru bankasını incelememizin en büyük nedeni, bu yıl ilk kez uygulanacak olan sınav sistemine göre hazırlanmış olması. YKS Soru Bankası olarak basılan kitabın içeriğini bir hayli merak ettik ve sizlerle paylaşmak istedik.

Yayın Denizi TEK Türkçe Soru Bankası İncelemesi

Kitabı incelemeye başladığımızda ilk olarak kitabın kapağında dikkate değer yenilikler fark ettik. YKS Soru Bankası olan ve TYT sınav sistemine uygun hazırlanan soruların yer aldığı soru bankası, yeni sınav sistemine göre hazırlanmış olması bakımından bir hayli işinize yaracaktır. Akıllı tahta uyumlu olan bu kitap yalnızca öğrencilerin değil öğretmenlerin de tercih edeceği bir özelliğe sahip.

Yayın Denizi TEK Türkçe Soru Bankası kapağının sağ tarafında yer alan özellikler ise şu şekilde;
• 1. Oturum TYT (Temel Yeterlilik Testi)
• Tüm Puan Türlerine Uygundur
• Düşünme Becerisini Geliştirir
• Algı ve Yorum Gücünü Ölçer

Yeni Sınav Sisteminde Yardımcı Olacak Bir Kaynak

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan sınav sistemiyle ilgili çoğunuzun aklında çeşitli soru işaretleri var. Bunlardan en önemlisi ise soruların ne tarzda ve nasıl sorulacağına dair. Özellikle Temel Yeterlilik Testi’nde yer alacak algı ve yorumlamaya dayalı, düşünme becerisini ölçmeyi amaçlayan Türkçe sorularına dair kaygılar bir hayli fazla. Yayın Denizi TEK Türkçe YKS Soru Bankası, algılama ve yorumlama becerinizi geliştirerek sınavda karşınıza çıkabilecek sorulara yer veriyor. Yeni sınav sisteminde karşınıza çıkacak sorulara benzer soruları çözmeniz pratik yaparak sınava hazırlamanız açısından sizlere yardımcı olmayı hedefliyor. Öyle ki soru bankasında yer alan ön söz kısmında soruların içeriğine dair bilgiler de yer alıyor:

• Sınavda sorulan sorulara denk zorlukta sorular
• Ölçme-değerlendirme ilkeleri doğrultusunda nitelikli, özgün sorular
• Tekrar sorularla oyalanmak yerine, yeterli sayıda hedefe uygun sorular

Bu üç madde oldukça dikkatimizi çekti. Sınavda çıkabilecek sorulara denk zorlukta sorular, kendinizi geliştirmenizde yarar sağlayacaktır. Türkçe kitaplarında çoğunlukla karşılaşılan ‘’aynı tip sorular’’ problemi ise özgün sorularla ortadan kaldırılmışa benziyor. Kitapta hedefe uygun soruların yer alması ise öğrenciye vakit kaybettirmektense sonuca odaklanıldığını gösteriyor.

Öğrenme Sırasıyla Hazırlanmış Bir Soru Bankası

Yayın Denizi TEK Türkçe YKS Soru Bankası içeriğini incelerken dikkatimizi çeken bazı noktalara değinmeden geçmeyelim istedik. Bunlardan ilki, konu başlıkları ve kazanımlar dikkate alınarak hazırlanmış soruların her seviyeden öğrenciye uygun olması. Konuta ait her tip soru çeşidini barındırması da sınavda karşınıza çıkabilecek kolaydan zora tüm sorulara hakim olmanızda yarar sağlayacaktır. Kitapta TYT’de karşınıza çıkacak olan algı ve yorum gücünü ölçen sorulara yer vermesinin yanı sıra %20 oranında zor sorular da yer alıyor. 1704 sorunun yer aldığı YKS Türkçe Soru Bankası; algıda seçicilik, karar verme, yorumlama gibi yeteneklerinizi geliştirmeyi hedefliyor.

Karma Testler ile Öğrenmeyi Pekiştiriyor

Soru bankalarında çoğunlukla her konudan ayrı ayrı testler bulunuyor. Yayın Denizi TEK YKS Türkçe Soru Bankası’nı diğer kitaplardan ayıran bir başka özellik, konulara ait testlerden sonra ‘’karma test’’ ile konuların tümüne hakim olmanızı sağlıyor. Kitapta 6 ünite bulunuyor ve her üniteden sonra karma test geliyor. Soruları incelediğimizde tekrardan uzak, birbirinden farklı ve konunun tüm noktalarına değinebilen özgün sorularla karşılaştık. Tüm bu özellikler doğrultusunda Yayın Denizi TEK Türkçe YKS Soru Bankası’nı başarılı ve ihtiyaca uygun bir kitap olarak gördük. Sınava hazırlık sürecinde algılama ve yorum becerinizi geliştirerek yeni sınav sistemine uygun sorular çözmek isteyen öğrencilerin ders çalışırken kullanması gereken bir kaynak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.