Yardımcı Kitap Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yardımcı kitap seçimi yaparken zorlanıyor musun?

0 51

Elimizin altında ne kadar kaynak kitap olursa işimiz o kadar kolay olacak sanıyoruz ancak yardımcı kitap seçimi yaparken kimi noktalar çalışma yöntemimizi de etkiliyor. Öyleyse seçeceğiniz konu anlatımlı ya da soru bankası yardımcı kitaplarda nelere dikkat edilmelidir? Tebeşir Adam, kaynak seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken noktaları sizin için derledi. ‘’Nicelik değil, nitelik.’’ diyerek kendinize en uygun yardımcı kitabı seçmeye hazır mısınız?

Kendinizi İyi Tanıyın, Eksiklerinize Odaklanın

Kendini tanımak, hangi konularda eksik olduğunu bilmek ve çalışma yöntemini oturtmak yardımcı kitap seçimi yaparken dikkat edilecek ilk adımdır. Bu noktada yapmanız gereken kendinize dürüst davranmanızdır. Derslerde hangi düzeyde olduğunuzu bilmeniz konu anlatımlı kitapları ya da soru bankalarını seçerken size yol gösterecektir. Elbette kendinize olan güveninizi kaybetmeyeceksiniz ancak ‘’Ben zaten çok iyiyim.’’ diyerek zor bir kitabı almanız yanlış bir yöntem olacaktır. Düzeyinizi bilmeden yaptığınız kitap seçimi, eksiklerinizi tamamlayamadan verimsiz bir çalışma yöntemi izlemenize de neden olacaktır.

Güncel Müfredat Olmasına Dikkat Edin

Sınav sisteminin ve müfredatın değişmesiyle birlikte kimi konular eklenirken kimi konuların da müfredattan çıkarılması yardımcı kitap seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken adımlardan biridir. Yeni müfredata uygun kitaplar ve bu müfredata göre hazırlanmış olan sorular, sınava yönelik soru tarzlarına alışmanıza yarar sağlayacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz kaynakların basımlarına dikkat etmelisiniz.

Kolaydan Zora Doğru İlerleyin

Kolaydan zora doğru ilerlemek eksiklerin adım adım giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Yardımcı kitap seçimi yaparken de seçmiş olduğunuz kitapların kolaydan zora doğru ilerlediğinden emin olmalısınız. Böylelikle kendinizi bir anda başa çıkamayacağınız sorularla boğuşurken ya da hiç çaba harcamadan çözeceğiniz soruların arasında bulmamış olacaksınız. Yalnızca zor soruların yer aldığı bir kaynak seçimi çoğu öğrenciye göre iyi bir yöntemdir ancak kolay soruların da şaşırtma payının fazla olduğu gerçeğini göz ardı etmemelisiniz. Bir konuyla ilgili kolaydan zora kadar tüm sorulara hakim olmanız, o konuyu baştan aşağı kavramanızı ve karşınıza çıkacak soru tiplerine karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

İçeriği Gözden Geçirin

Kaynak seçimi yaparken kitapların içeriklerini gözden geçirmelisiniz. Konu dağılımının nasıl yapıldığına, konu başına sorulan soru sayılarına ve soruların içeriklerine dikkat etmelisiniz. Eşit bir konu ve soru dağılımının yapıldığı yardımcı kitaplar bu noktada size oldukça yarar sağlayacaktır. Bu adımda eğer bir konu anlatımlı yardımcı kitap seçiyorsanız konu anlatımlarının detaylarına göz atmalısınız. Yardımcı kaynaklarda konu anlatımlarının çok kısa olmamak kaydıyla net ve akılda kalıcı ifadelerle yer alması oldukça önemlidir. Eğer bir soru bankası seçiyorsanız soruların çeşitliliğine ve sayısına dikkat etmelisiniz. Konu testlerinin tüm konuyu kapsaması, o konuyla alakalı farklı soru tiplerine yer verilmesi doğru bir çalışma yöntemi izlemenize yarar sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.