Türk Öğrenciler Takım Çalışmasında Başarısız Oldu

OECD'nin yaptığı ankete göre Türk öğrenciler takım çalışmasında sınıfta kaldı.

0 2

OECD’nin 52 ülke ve ekonomide yaptığı araştırmada 15 yaşındaki öğrencilerin ekip içinde çalışma becerileri sınandı. Raporda Singapur liste başını göğüslerken Türk öğrenciler listenin son sırasında yer aldı. İşbirliğine Dayalı Problem Çözme raporuna göre Türkiye, 35 OECD ülkesi arasında son sıraya yerleşirken; genel sıralamada sondan beşinci oldu.

Ekip Çalışması Başarıyı Getiriyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) 15 yaşındaki öğrencilerin ekip içinde çalışma becerilerini sınayan bir rapor hazırladı. OECD’nin daha önceki PISA araştırmalarında özellikle matematik ve fen bilimleri alanlarında ön sıralarda yer alan Uzakdoğulu öğrenciler, rapora göre bu alanlarındaki başarılarının sosyal becerilerine engel oluşturabileceği yönündeki önyargılara rağmen ekip çalışmasında da liste başı oldular.

Uzak doğu Ülkelerin Liste Başı

Öğrencilerin takım halinde çalışarak problemlere çözüm üretme becerilerinin değerlendirildiği testlerin sonuçlarına göre Türkiye 422 puanla 35 OECD ülkesi arasında son sırada yer aldı. 51 ülke arasındaysa sadece Peru, Brezilya, Karadağ ve Tunus’un önüne geçerek sondan beşinci oldu. PISA’da benzer performansa sahip Meksika ve Şili gibi OECD ülkeleri de Türkiye’den daha iyi dereceler elde etti. Raporda Japonya ikinci, Hong Kong ise üçüncü oldu.

Kız Öğrenciler, Erkek Öğrencileri Geçti

Münih Teknik Üniversitesi’nden PISA Koordinatörü Kristina Reiss, okullarda grup ve ekip çalışmalarının düzenli olarak yapılmasının önemini vurguladı. OECD, öğrencilerin performanslarını 5 seviyede değerlendirdi. Buna göre Türk öğrenciler yüzde 59.4’lük oranla en düşük seviyelerde kaldı. Sadece 1.000’de 2’si en üst düzey performans gösterirken bu oran Singapur’da yüzde 21.4 olarak belirlendi. Raporda, kız öğrencilerin erkek öğrencileri 29 puanla geçmeleri dikkat çekiyor. Kız öğrencilerin takım çalışmasına daha sıcak baktıkları ve çevrelerindeki düşünceleri erkeklere göre daha fazla önemsedikleri görüldü.

Türk Öğrenciler Takım Çalışması Yapmıyor

Öğrencilerin takım çalışmasıyla ilgili algıları da çeşitli anketlerle ölçüldü. Buna göre Türk öğrenciler ikiye ayrıldı. Öğrencilerden ‘yalnız çalışmaktansa bir takımın parçası olmayı tercih eden’ öğrencilerin oranı yüzde 48 oldu. Yüzde 48’lik oran, tüm ülkeler arasındaki en düşük sonuç olarak belirlendi. İlk sıralarda yer alan ülkelerde takım çalışmasını tercih eden öğrencilerin sayısı yüzde 65’in üstünde. Anketlerde ‘takım olarak daha iyi karar alındığını’ düşünenlerin oranı yüzde 71 olurken OECD ortalaması yüzde 73.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.