Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

3 426

Üniversiteye giriş sınavlarında belirleyici rol oynayan tarih dersi, her sene öğrencilerin sıralamalarında değişikliğe sebep olmakta. Tarih öğretmeni Hakan ÖZATEŞ, nasıl tarih çalışılması gerektiğine dair tebesiradam.com ‘a özel anlattı. İşte tarih dersine nasıl çalışılır rehberi;

Tarih dersine mutlaka harita ile çalışılmalıdır.

Okunan konu ile ilgili harita bulunmalı, önce genel bir inceleme yapılmalı sonra adı geçen yerlerin, bölgelerin, şehirlerin olduğu yerler tespit edilmeli ve görsel hafızaya alınmalıdır. Bu sayede okuduğumuz konu hafızamızda daha somut hale gelecektir.

Okuduğumuz, çalıştığımız bir tarih konusunda geçen kavramlar, terimler ve tanımlar mutlaka sayfanın yan tarafına not alınmalı ve dönüp o kavram, tanım ve terimler araştırılmalıdır. Kavram, terim ve tanımlar tam olarak öğrenildikten sonra konuya çalışmaya devam edilmelidir.

Ders çalışılan bir konuda herhangi bir eserin, kitabın, mimari eserin, sanat dalının, kişinin varsa fotoğrafları ve kısa bilgileri öğrenildikten sonra görsel hafızaya alınarak çalışmaya devam edilmelidir.

Çalışılan tarih konusunda uzun paragraflar varsa öğrenmeyi kolaylaştırmak için paragraf cümleleri maddeleştirilebilir. Bölümlere, maddelere ayrılan bilgi daha kolay öğrenilir.

Tarih Dersine Çalışırken Konuların Önemli Yerlerinin Altı Çizilmeli

Tekrar yaparken altı çizili bu yerler okunduğunda akılda kalma süresi artmaktadır.

Çalışılan konulardan sonra, konu ile ilgili sorular çözülmeli, soru tipleri ve çeşitlerine olabildiğince ulaşılmalıdır. Böylece çalışılan konu ile ilgili çıkabilecek tüm soru tipleri öğrenilir ve sınav esnasında önemli bir avantaj sağlanır.

Öğrenmedeki Önemli Kural Tekrardır

Beyin öğrendiği bir bilgiyi tekrar ederse hafızaya alır. Bilgi tekrar edilmezse beyin o bilgiyi dışarı atar. O nedenle öğrenilen bir bilgi birinci gün, üçüncü gün, bir hafta sonra, bir ay sonra bir kez tekrar edilirse beyin bu bilgiyi kolay kolay unutmamakta ve istenildiği zaman tekrar sana sunmaktadır. Öğrenmenin temel kuralı tekrar etmektir. Tarih konuları da tüm diğer bilgiler gibi tekrarla öğrenilir.

3 Yorumlar
  1. Mahmut Demir diyor

    Tarih dersine gerçekten bu şekilde çalışarak başarmıştım ygs zamanında, değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  2. Ceren LALOĞLU diyor

    Hakan hocamızın Tarih dersi için önerileri gerçekten güzel, çalışmaya devam edeceğiiim… çok teşekkür ederim.. .

  3. Burak Soylu diyor

    Hocamizin onerilerindeki 2.maddeyi biraz sorgulasam da denemeden bir sey demeyip uygulayip yazacagim buraya..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.