Pomodoro Tekniği ile Zamanı Kullanmayı Öğren

Tüm gününü masa başında geçirip hiçbir sonuç elde edememeye son!

0 0

Ders çalışmak için masa başına geçtiğinde zaman su gibi akıp giderken testler bir türlü bitmiyor mu? Zamanının çoğunu ders çalışmaya ayırıyor ancak istediğin verimi alamıyor musun? O zaman seni Pomodoro tekniği ile tanıştıralım… Pomodoro tekniği, ders çalışırken harcadığın zamanı etkili kullanmana ve verimli bir çalışma yöntemi izlemene yardımcı olacak.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Zamanını verimli geçiremediğini fark eden Francesco Cirillo adlı bir öğrenci tarafından geliştirilen bu tekniğin anahtarı, yapılacak olan işlerin bölümlere ayrılmasıdır. Cirillo’nun bölümlere ayırmak mantığıyla oturttuğu bu teknikte her 25 dakikada 5 dakika ara veriyor. Bu şekilde oluşturduğu periyotlardan her 30 dakikalık periyota Pomodoro der. Yöntemden verim alan Cirillo bu yöntemi herkesle paylaşır ve Pomodoro tekniği günümüze kadar gelmeyi başarır. Uzun tutulmayan zaman aralıklarında zihnin daha verimli çalıştığını ortaya koyan bu teknik, çalışma sürelerini takip eden mola dilimleriyle kişinin başarısını hızlı bir şekilde ödüllendirmesini sağlayarak kişisel motivasyonu da artırıyor. Büyük işlerin küçük parçalar halinde tam konsantrasyonlu olarak üstesinden gelebileceğiniz bu teknik işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

1. Kural: Bir pomodoro 25 dakika çalışma + 5 dakika aradan oluşur. Öncelikle gün içerisinde yapacağınız işleri ya da çalışacağınız dersi 25 dakikalık periyotlara bölecek şekilde ayarlamanız gerekiyor. Pomodoro tekniğinde ihtiyacınız olan yalnızca 3 şey var: Bir zamanlayıcı, kalem ve yapılacaklar listesi. Bu 3 maddeyi hazırladıktan sonra işe koyulma zamanı geliyor. Başlangıçta gün içerisinde yapacaklarınızı 25 dakikada tamamlanabilecek şekilde parçalara ayırarak listeliyorsunuz. Çalışmadan önce 25 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlıyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz. 25 dakika boyunca sizi çalışmanızı etkileyecek iç ve dış etkenleri engellemeniz gerekiyor ki dikkatiniz dağılmasın. 25 dakika bitince listenizdeki işinizin üzerine bir işaret koyuyorsunuz. 5 dakika zihninizi dinlendiriyorsunuz ve sonraki işinize geçiyorsunuz.

2. Kural: Her 4 pomodoroda 15-30 dakikalık ara verilir. Cirillo, çalışmak için geçen her 25 dakikaya pomodoro ismini vermiş yani 2 kere 25 dakikalık çalışma yapmanız 2 pomodoro bitidiğiniz anlamına geliyor. Her pomodorodan sonra 5 dakika, her 4 pomodorodan sonra ise 15-30 dakika ara vermeniz gerekiyor. Bu aralarda zihninizi yoracak ve uzun sürecek işler yapmamalısınız. Telefonla konuşmak gibi uzun sürme ihtimali olan işlerden uzak durmalısınız. 4 pomodoronun ardından vereceğiniz 30 dakikalık molada tüm buunları yapmaya fırsatınız olacaktır.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Pomodoro tekniğinde günde ortalama 8 ila 16 pomodoro yapmak yeterli oluyor ancak çalışma isteğiniz ya da yapmanız gereken işlere göre daha fazla pomodoroya çıkabilirsiniz. Ders çalışma rutinlerinizde ve sınava hazırlık sürecinizde ünite seçerken ve konulara çalışırken kaç pomodoro gideceğini zamanlayıcı yardımıyla hesaplamanız, çalışma şeklinizi ve çalışmanızın ne kadar zaman alacağını görmeniz açısından oldukça yararlı olacaktır. Zihninizi 25 dakikalık çalışmalardan sonra 5’er dakika aralarla dinlendirmeniz ve bu süreçte dış etkenlere kendinizi kapatmanız odaklanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda zihnin dış uyarılara kapalı olarak çalıştığı 25 dakikadan sonra vereceğiniz molalar, ders çalışırken hayattan koptuğunuzu hissettirmeyecektir. Çözeceğiniz testlerin ya da çalışacağınız konuların ne kadar zamanınızı alacağı bilmek paniklemeden konuların üzerinden geçmenizi de sağlayacaktır. Hepinize kolay gelsin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.