Oxford Üniversitesi Davalık Oldu: Eğitimi Yetersiz

İngiltere'deki Oxford Üniversitesine büyük şok!

2 23

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında üst sırada yer alan İngiltere ‘deki Oxford Üniversitesi bugünlerde büyük şok yaşıyor! Modern Tarih Bölümü mezunu 39 yaşındaki Faiz Siddiqui, okulunu yetersiz eğitim vererek kendisini iyi bir kariyer imkanından mahrum bırakmakla suçlayarak dava açtı. Herkesi hayrete düşüren davaya Oxford Üniversitesinden yanıt gecikmedi. Dudak uçuklatan tazminat davasının ne şekilde sonuçlanacağı ise merak konusu…

1 Milyon Sterlinlik Tazminat

39 yaşındaki 2000 yılı mezunu Faiz Siddiqui, Oxford Üniversitesi eğitiminin kendisine bir şey katmadığını ve kariyerinde yaşadığı başarısızlıklarının tek nedeni olarak tazminat davası açtı. Oxford’a Hindistan tarihiyle ilgili yeterli eğitimin verilmediğini söyleyen 2000 yılı mezunu Siddiqui, Oxford Üniversitesinden 1 milyon sterlin (yaklaşık 5 milyon 200 bin TL) tazminat istiyor.
Eğitim gördüğü dönemde hocaların yarısından fazlasının izinde olması, diğer hocaların da yetersizliği sebebiyle beklediği eğitimi alamadığını belirten Siddiqui, bu sebeplerin girdiği sınavda istediği başarı notunu almasına engel olduğunu ileri sürdü.

‘’İyi Bir Avukat Değilsem Sebebi Oxford’’

Oxford Üniversitene dava açan Siddiqui, üniversitenin kötü eğitimiyle kendisini başarılı bir uluslararası avukat olma imkanından yoksun bıraktığını öne sürdü. Bu durumun sağlığını da bozduğunu ve kendisini depresyondan uykusuzluk problemlerine kadar birçok hastalığa sürüklediğini iddia etti.

Hukuk Sınırlarını Aşan Dava

Oxford Üniversitesinden yapılan açıklamada ise Siddiqui’nin okuduğu dönemde Asya tarihi öğretiminde zorluklar yaşandığı kabul edilse de ihmal iddiası reddedildi. Üniversite, Siddiqui’nin açtığı davanın “hukukun sınırlarını aştığını” belirtti.

Oxford ve Cambridge Mercek Altında

Geçen ay İngiltere’nin önde gelen iki üniversitesi Oxford ve Cambridge’in siyahi öğrencilere karşı ayrımcılık uyguladığı iddia edilmişti. İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili David Lammy’nin bilgi özgürlüğü yasası kapsamındaki başvurusuyla elde ettiği verilere göre Oxford Üniversitesine bağlı 32 kolejden 13’ünün, 2010-2015 yıllarında tek bir siyahi öğrenci bile kabul etmediği ortaya çıktı.

Aynı dönemde Cambridge Üniversitesi bünyesindeki 29 kolejin 4’te 1’inin de hiç siyahi öğrenci almadığı anlaşılmıştı. Cambridge Üniversitesinin aldığı öğrencilerin yalnızca yüzde 1’ini siyahiler oluştururken Pakistan kökenli öğrencilerin oranının ise yüzde 1’in de altında kaldığı belirlenmişti.

2 Yorumlar
  1. ahmet diyor

    Onlarca yıldır oxford üniversitesidediler oda fos çıktı desenize:)

  2. merve diyor

    Oxfort’un da davalık olduğunu gördükya ne diyelim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.