Ölmeden Önce Okumanız Gereken 10 Kitap

Kitaplığınızda mutlaka bulunması gereken kitapları sizin için derledik.

0 3

Hepimizin ruhuna dokunan, kitaplığımızdan ayıramadığımız, bir başkasına veremediğimiz kitaplar var. Kimisi bize başka dünyaların kapılarını aralarken kimisi de kapılarımızın doğruluğunu sorgulamamıza neden oluyor. Yaşınız kaç olursa olsun hayatınıza renk katacak ve sizi kendinizle buluşturacak kitapları derledik. Ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesine göz atmadan geçmeyin…

1. Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Romantizmin başarıyla işlendiği bir eser olan Kuyucaklı Yusuf, toplumsal yapıyı ele alan romanların öncülerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Romanda ezilen halk, insanın yalnızlaşması ve soylu ile köylü uçurumu başarılı bir anlatımla ele alınıyor. Kitabın akıcı dili, sayfalar arasında gezinirken sizi o günlere götürecek desek abartmış olmayız. Öyle ki yapay ve doğal insan, yozlaşmışlık ve masumiyet gibi kavramlar eserde felsefi bir anlam üreterek okuyucusunu bekliyor.

2. Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Aynı evde büyüyüp aynı sütanneye sahip iki çocuğun birbiri arasında uçurumlar olan hayatlarına tanık olmaya hazır olun. Kabil’de monarşinin son yıllarında beraber büyüyen Emir ve Hasan’ın birbiriyle kesişen hayatlarıyla dünyadaki trajediye yakından şahitlik edeceksiniz. Sadakat, arkadaşlık ve ihanet kavramlarının işlendiği romanda babalar ve oğullarının sırları okuyucuları bekliyor. Roman, iki insanın birbirini ne kadar sevebileceğini gözler önüne seriyor. Bunu yaparken zengin bir kültür ve güzelliğe sahip toprakların bir bir nasıl yok edildiğini de okuyucularına gösteriyor.

3. Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Son zamanlarda en çok ilgi gören düşünce romanı olan Nietzsche Ağladığında, okuyucusunu 19. Yüzyıl Viyanası ile buluşturuyor. Entelektüel bir ortamda henüz kitabı yayımlanmamış olan Nietzsche’nin sancıları ve hayata dair sorguları sizi de hayata dair düşünmeye sevk edecek. Döneminin teşhis dehası Doktor Breuer’in Nietzsche’ye yardım etmek isterken kendiyle yüzleşmesine tanık olacak ve sayısız dersler çıkaracaksınız. Bu iki mucizevi zekanın bir araya gelerek yaptığı terapilerde kendinize sormaktan korktuğunuz sorularla yüz yüze gelmeye hazır olun. Etkileyici konusu, akıcı dili ve hikâyesiyle Nietzsche Ağladığında ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında yerini şimdiden aldı bile.

4. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Yüzyıllık Yalnızlık, yazıldığı günden beri değerini kaybetmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış dünya klasikleri arasında yer alıyor. Yazar ‘’Kitabı yazmaya başladığımda çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulabilmek istiyordum.’’ diyor. Yazar, eserinde çocukluğunun geçtiği Aracataca kabasında yaşadıklarını eşsiz bir sanatsal kurgu ile okuyucusuna sunuyor. Kalabalık bir ailede büyüyen ve aile ortamından etkilenen bir çocuğun yazarlığa doğru yol alan serüveni sürükleyici bir anlatımla birleşiyor.

5. Satranç – Stefan Zweig

Yazarın 1942 yılında Hitler rejiminden kaçarak sürgün hayatı yaşadığı sırada Buenos Aires’te yazdığı Satranç ile beyninizin sınırlarını zorlamaya hazır olun. Rastlantı sonucu eline geçirdiği satranç kitabıyla satrancın inceliklerini öğrenen Dr. B.’nin öyküsünü bir solukta okuyacaksınız. Dr. B. satranç tutkusunu saplantılı bir hale getirip beyin hummasına yakalanmıştır. Bu satrançta taşlar yoktur ve bir süre sonra belleğiyle satranç oynayarak kurumsal bir satranç ustası olmuştur. Eser, Avrupa kültürünün nasyonal sosyalist tehlike altındaki yok oluşuna da parmak basmaktadır.

6. Simyacı – Paulo Coelho

Eleştirmenler tarafından bir fenomen olarak değerlendirilen Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrilmiştir. Yedi milyondan fazla satış rakamına ulaşan eser, görülmemiş bir başarıya imza atmıştır. Mutluluğu dünyanın farklı yerlerinde bulacağına inanan çoban Santiago’nun hikayesiyle hala tanışmadıysanız kendinize haksızlık etmişsiniz demektir. Eserde, Santiago’nun hazine bulmak için İspanya’dan Mısır piramitlerine olan eşsiz yolculuğu masalsı bir tatla okuyucuyla buluşuyor.

7. Hayvan Çiftliği – George Orwell

Hayvanların, yönetimi insanlardan aldığı bir çiftlikle tanışmaya ne dersiniz? Memnun olmadıkları yönetimi ele geçiren çiftlik hayvanları için bu durum başlangıçta oldukça iyi gözükse de beklenmedik olaylar gerçekleşir. Toplumsal eleştirinin ve güçlü-güçsüz, haklı-haksız rekabetinin hayvanlar üzerinden anlatıldığı bu romanı okurken pek çok ders çıkaracaksınız. Bir hayvan çiftliğinde yaşanan bu iktidar mücadelesi, topluma dair pek çok gerçeğe ayna tutacak. Fabl tarzında kara mizah tekniğiyle yazılmış roman, okunduktan sonra dahi etkisi geçmeyecek türde.

8. Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

Yazarın Victor Hugo’nun Sefiller romanından etkilenerek yazdığı Savaş ve Barış, dönemin Rusya toplum hayatına ışık tutuyor. İngiliz romancı Somerset Maugham’ın aynı kalitede ikinci bir kitap yazılamayacağını iddia ettiği eser, bir klasik olarak etkisini sürdürmeye devam ediyor. Rusya’daki yaşamın tüm yönüyle verildiği roman, tarih felsefesi olarak da yorumlanmaktadır. Napolyon’un 1812’de Rusya’yı işgalini ve bu işgalin özellikle aristokrat kesimde yarattı çalkantı, realist bir tavırla okuyucuyla buluşuyor. Eserde son derece gerçekçi sahneler, derinlikli ve ayrıntılı şekilde ele alınıyor.

9. Toplum Sözleşmesi – J. J. Rousseau

Yazar, eserinde devrimin çağrısına uyarak genel seçim hakkı olan bir cumhuriyet istemiş ve tüm yurttaşların özgürlük ve kardeşlik hakkından yana olmuştur. Rousseau, bireylerin özgürlüklerinin zedelenmeden ahlaksal erdemlerin yükseltileceği bir toplum modelini gözler önüne sermiştir. Eser, okumanın bilgi hazinesini geliştirmek olduğuna inanların ölmeden önce okuması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Yazarın kendi toplumsal reform ilkelerini açıklama yoluna gittiği eserde Locke’un demokrasi ideali ele almaktadır.

10. Oğuz Atay – Tutunamayanlar

Öğrencilik yıllarından arkadaş olan Selim ve Turgut’un sıra dışı hikayesinde kaybolmaya hazır mısınız? Selim’in intiharından sonra kendi benliğini sorgulayan Turgut’un yaşadıkları hayatlarınızda iz bırakacak. Selim’in ölmeden önce arkasında bıraktığı izleri bir dedektif gibi soluksuz takip edeceksiniz. Yazarın ‘’ Tutunamayanlar ile çok basit bir iş yapmak istedim; insanı anlatmayı düşündüm.’’ dediği bu eser, sizi uzun süre etkisi altında bırakacak türden. Hayatın kendisi kadar karmaşık olan romanda Oğuz Atay’ın vazgeçilmez kişilik analizleri de yer alıyor. Eser, insanın kendisiyle olan savaşına ayna olacak nitelikteki kurgusu ve anlatımıyla dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.