Mustafa Kemal Atatürk Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Bugün 10 Kasım... Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 79. yılında bilinmeyenleriyle anıyoruz.

0 3

Mustafa Kemal Atatürk Hakkında Az Bilinen Gerçekler

1. Atatürk’ün TC Kimlik numarası 10000000146’dır. TC kimlik numarasının sonundaki 46 ise güvenlik açısından sistem tarafından otomatik olarak konulmuştur. Atatürk, kendisine ‘’Ata’’ denmesinden hoşlanmazdı. Dönemin Türk Dil Kurumu Başkanının ilk kez ‘’Atatürk’’ demesinin ardından bu kelimeyi çok seven Mustafa Kemal, soyadı olarak yine bu ismi tercih etmişti.

2. Boyu 1.74 olan Mustafa Kemal Atatürk, yaklaşık 75 kilo civarındaydı ve 42 numara ayakkabı giyerdi. Lacivert rengi sevmediği için dolabında lacivert bir takımı yoktu. Gömleklerinin ise tamamı beyazdı. Giyeceği takımları kendisi çiziyor ve genellikle siyah rugan ayakkabı tercih ediyordu.
3. Mustafa Kemal’in en sevdiği kitap Çalıkuşu adlı romandı. Bir öğretmenin Anadolu’daki hayatını anlatan Reşat Nuri’nin bu eserini öylesine seviyordu ki bu kitabı yanından hiç ayırmıyordu. Ara sıra Çalıkuşu’ndan rastgele bir sayfa açıp okumayı ihmal etmiyordu. 44 sayfalık bir geometri kitabı yazan Mustafa Kemal Atatürk, bugün kullandığımız artı, eksi, üçgen, dörtgen, oran, çap gibi terimlerin de isim babasıdır.

4. Kurtuluş Savaşı sırasında ordularını denize döktüğü Yunan Başkomutanı General Trikopis, hiçbir baskı ve zorunluluğu olmadan her Cumhuriyet Bayramında Atinata’da bulunan Türk Büyükelçiliğine gidiyordu. Trikopis, Büyükelçilikteki Atatürk resminin önünde saygı duruşunda bulunuyordu.

5. Mustafa Kemal’in ölümünün ardından 1938 yılında bir İranlı şair, Atatürk’ün ölümünün üzerine yazdığı şiirde ‘’Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi bir lider getirir.’’ mısralarına yer vermiştir. Tahran gazetesinde yayımlanan şiir, büyük beğeni toplamıştır.

6. Yıl 1976’da UNESCO, üyelerine bir öneriyle gelir. Öneri, UNESCO’nun projelerinin isim babası olan Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100.yılında her devlet başkanının aynı anda kutlama yapmasıdır. İsveç delegesi ‘’Dünyada bu kadar devlet adımı var, hepsinin doğum gününü böyle kutlayacak mıyız?’’ der. Bu sözler üzerine Rus delege ayağa kalkar ve ‘’O, herhangi bir lider değildi. Mustafa Kemal’i değil bir gün, her günümüzde ve başımıza gelecek her zorlukta çare olarak aramalı ve anmalıyız.’’ ifadelerini kullanmıştır.

7. Mustafa Kemal Atatürk, Yalova’daki evinin önündeki bir ağacın fazla büyümesi ve ahşap eve zarar vermesi üzerine ağacın kesileceği haberini alır. Doğaya olan sevgisiyle bilinen Ulu Önder, ağacı kestirmektense evi kaydırmayı uygun bulur. Koca ev, kızaklar üzerinde kaydırılır ve böylelikle ağacın kesilmesi önlenmiş olur. Mustafa Kemal Atatürk ilk çevre kutlamasını da yapmıştır. Bütün masrafı kendisi ödeyen Atatürk, gençlere ağaç diktirmiş ve ağaç diktikleri yere bir park yaptırmıştır.

8. Kadınlara verdiği insani değerle bilinen Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı yıllarında da Türk kadınına güvenmekten vazgeçmedi. Öyle ki Kurtuluş Savaşı’nda birçok kadın askerimiz rütbe aldı ve bağımsızlık yolunda Atatürk ile birlikte mücadele etti. Bu kadınlarımızdan en bilineni ise Üst teğmen Kara Fatma’ydı. Kara Fatma, 700 erkek ve 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından getirilmişti.

9. Atatürk çiçeğinin isminin kim tarafından konulduğunu biliyor muydunuz? Chicago’da kırmızı renkli çiçek üretilmiştir. Tarsus Koleji’nde Atatürk ile tanışmış ve ondaki tabiat sevgisine hayran olmuş bir diğer profesör, bu çiçeğe Atatürk isminin verilmesini önermiştir. Öneri, Dünya Nebatat Dairesine iletilmiştir. Atatürk’ün çalışmalarının anlatıldığı toplantıda çiçeğe oy birliği ile Atatürk isminin verilmesi kararlaştırılmıştır. Şu an dünya üzerindeki her yerde bu çiçek, Gazi Mustafa Kemal adıyla üretiliyor ve satılıyor.

10. Bir toplantıda kendisine sorulan ‘’Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?’’ sorusuna ‘’Biz şartlarımızı ortaya koyarız, kabullerine bağlı. Ancak üye olmak için müracaat etmeyiz, davet gelirse düşünürüz.’’ demiştir. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler yasası değiştirilmiş ve üyeliğe davet edilen ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk yalnızca Türk milletinin değil tüm dünya devletlerinin tarihinde iz bırakmış bir devlet adamıydı. O, üstün zekası, ileri görüşlülüğü, askeri dehası ve insani merhametiyle yediden yetmişe herkesin hayatına ve yüreğine dokundu… Bugün, ölümünün ardından 79 koca yıl geçmesine rağmen vatanı ve evlatları onu unutmadı.
Bir ölüm ancak bu kadar ölümsüz olabilirdi. Saygı, sevgi ve minnetle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.