İmam Hatip Kayıtları Müftülüklerden Yapılacak

0 35

MEB Duyurdu İmam Hatip Kayıtları Müftülüklerden Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu kararların son zamanlarda sürekli olarak tartşma konusu olmakta. Milli Eğitim Bakanlığı özellikle imam hatip okullarını adeta Diyanet İşleri Başkanlığına devir etmeye başladı. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığından açıköğretim imam hatip öğrencilerine önemli duyuru yapıldı. Öğrencilerin imam hatip kayıtları için müftülüklere başvuru yapması gerektiği belirtildi.

Bilindiği üzere imam hatip öğretimini açıköğretim imam hatip liseleri aracılığı ile sürdürmekte olan 9. ve 10. sınıf öğrencileri örgün öğretime geçiş yapabilmektedir. Bunun için öğrenciler başvurularını Milli Eğitim Bakanlığına yapmakta iken bundan sonra öğrencilerin müftülüklere başvurularını yapması gerektiği belirtildi.

Görev Diyanete Devir Ediliyor

Eğitimin dinselleştirilmesi konusunda çokça tartışmaların yaşanması özellikle sosyal medya aracılığı ile örgütlenmeye çalışan kişilerin sayılarının artıyor. Milli Eğitim Bakanlığına gelen şikayetlerin de bir hayli çoğalması ile Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir duyuru yaptı.

Bundan sonra açıköğretim imam hatip liselerinde eğitim gören 9. ve 10. sınıf öğrencilerin normal örgün eğitime geçebilmek için müracaatlarını müftülüklere yapması gerektiği belirtildi. Müftülüklerden alınacak olan kayıtlar değerlendirilecek ve öğrenciler uygun örgün öğretim kontejanlarına yerleştirilecektir.

Müftülüklerden alınacak olan kayıtların Diyanet İşleri Başkanlığına gönderilmesi ve Diyanet İşleri Başkanlığının ise kayıtları alarak örgün öğretime geçmek isteyen öğrencileri uygun bir anadolu imam hatip lisesine yerleştirmesi beklenmektedir. Kısaca Milli Eğitim Bakanlığı yapmış olduğu çalışma ile artık örgün öğretim başvuruları için görevi müftülüklere devir etmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.