Fizik Dersi Nasıl Çalışılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

''Fizik dersi zor!'' klişesini bir kenara bırakmaya hazır mısın?

0 1

Pek çok öğrencinin önyargıyla yaklaştığı, sevmekte zorlandığı ve tekrar yapmanın bile zulüm geldiği dersler listesinin ilk üçünde yer alan fizik! Fizik dersi, başta sayısal öğrencileri olmak üzere -diğer öğrencilerin de çözmesi artı sağlayacaktır- sınav başarısına etki eden önemli bir ders.
Gerek fiziğe karşı önyargıdan kaynaklı gerekse matematikle olan bağlantısı senin de gözünü korkutuyor olabilir. Konular, formüller, bağlantılar derken kitapları en üst rafa koyuyor ya da dersi anlamakta zorlanıyor olabilirsin. Şimdi arkana yaslan ve etkili bir ders çalışma metodu ile önyargılarından kurtulmaya hazır ol…

Fizik Dersi ile İlgili Hangi Sorular Soruluyor?

Fizik dersi ile ilgili sorular incelendiğinde genellikle bilimsel deneylerle ilgili düşünme becerisini ölçen sorular karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra popüler bilim diyebileceğimiz ev aletlerinin güç ve enerji hesaplamaları gibi soruları da sıklıkla karşımıza çıkarıyor. Sınavdaki soruların dörtte birinin kolay, yarısının normal, geri kalan sorularda ise yanıltma payının fazla olduğu görülüyor. Matematik alt yapısından da yararlanılacak şekilde kıyaslama, oranlama ve sıralama gibi sorulara yer veriliyor.

1. Hayatla Bağlantı Kur, Adım Adım İlerle

Fizik dersi, sayısal beceri ve kapasiteni zorlamasının yanında yorum yapmayı da gerektiren bir derstir. Yorum yapmak ise ancak izleyerek gerçekleşir. Bu nedenle dersi dinlerken ya da tekrar sırasında yapman gereken ilk şey hayatla bağlantını koparmamak. Fizik dersi ile alakalı soyut kavramları somut bir temele oturtmak sözel yeteneğinden, bunu işlemlere dökerek sonuca ulaşmak ise sayısal becerinden geçer. Dersin konuları hareket ve bağlı konular, elektrik ve bağlı konular, manyetizma ve bağlı konular, atom fiziğinden oluşuyor. Konuların kendi içinde böyle bir ayrımı varken her konuyu yine kendi içinde çözerek ilerlemek işini kolaylaştıracaktır. Dağınık şekilde farklı konulardan çalışmak yerine adım adım her konuyu iyice öğrendiğinden emin olmalısın.

2. Konu Tekrarı Yapmaya Özen Göster

Sayısal becerenin yanı sıra sözel yorumlama yeteneği de gerektiren fizik dersi için yapman gereken en önemli adım ise sistemli bir konu çalışması uygulamak. Bunun için derste dinlediklerinin yanı sıra internet üzerinden konu anlatımlı tekrarlar yapmaya özen göstermelisin. İzleyeceğin videolarda konuyla alakalı notlar alarak dersteki boşlukları tamamlayabilirsin. Ders, derste dinlemekle bitmediğinden ders sonrasında yapacağın konu anlatımlı tekrar bilgiyi özümsemeni kolaylaştıracaktır. Sınavdan önce sözel konuları tekrar etmen de işine yarayacak başka bir püf nokta.

3. Soru Çözümlerinde Kolaydan Zora Doğru İlerle

Konu anlatımlarıyla pekiştirilen konuyla alakalı soru çözümü yaparken doğru bir sıra izlediğine emin olmalısın. Bu amaçla hem sayısal becerini geliştirmek hem de farklı sorularla yorum yeteneğini güçlendirmek için kolaydan zora doğru bir sıra izlemelisin. Ayrıca çözüm cd’li soru kitapları kullanmak yapamadığın soruları kolaylıkla çözümleyebilmeni de sağlayacaktır. Bu kitaplar, bir sorunun birden fazla yolla çözülebildiğini de gösterecektir. Fizik dersi ile ilgili pek çok soru tipinin olduğundan bahsetmiştik. Çeşitli soru tiplerinin kolay, orta ve zor derecelerine hakim olmak sınavda beklenmedik bir durumla karşılaşman riskini en aza indirecektir.

4. Soru Çıkarmaya Çalış

Bundan önceki aşamaları eskizsiz yaptıysan sıra zirveye geliyor. Konu anlatım tekrarları ve farklı kaynaklardan pek çok soru çözdün. Ancak yeterli mi? Elbette hayır. Son yıllarda fizik dersi ile ilgili çıkan soruların yoruma dayalı olması gerçeğini göz ardı etme. İşleme dayalı sorularda dahi sorunun kökünü okurken sorunun sana ne sormak istediğinden emin olmak zorundasın. Yalnızca soruyu okurken ve işlem yaparken değil soruyu çözümlerken de yorumlamaya dikkat etmelisin. Soru tiplerini ezberlemek en ufak bir değişiklikte ne yapacağını şaşırmana neden olacaktır. Bu nedenle soru tiplerini ezberlemektense her sorudan en az 5 farklı soru çıkarmaya çalışmalısın. Sorunun hangi konuyla ilgili olduğu, aşamaları vb. noktalarda üreteceğin 5 soru konu hakimiyetini güçlendirmede oldukça yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.