Engelli ve Sağlık Sorunu Olan Adaylara Müjde!

ÖSYM'den yeni açıklama geldi!

0 2

Adaylara müjdeli haber Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) geldi! ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer; engelli ve sağlık sorunu olan ya da özel durumu bulunan adaylara yönelik yeni bir açıklama yaptı. Açıklamaların detayları ise şöyle:
ÖSYM Başkanının yaptığı açıklamada engelli ve sağlık sorunu olan adaylara müjde niteliğinde haberler geldi. Açıklamada tüm iller yer aldı. Yeni hedeflerinin ‘’Herkes için her yerde olmak.’’ olduğunun altını çizen Özer, bu anlamda gerekli olan tüm çalışmalara başlandığını belirtti. Yapılacak olan uygulamalarla adayların sınava yönelik endişelerinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Uygulamaların 2018 yılında yaygınlaştırıp yılsonunda tüm illerde engelli ve sağlık sorunu olan öğrencilerin faydalanacağı bir düzeye getirilmesi bekleniyor.

Tüm İlleri Kapsayan Bir Uygulama Geliyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda engeli, sağlık sorunu ve özel durumu bulunan adaylarda müjdeli haberi verdi. Özer, yaptığı açıklamada sınav güvenliğini zedeleyecek nitelikte alet, araç gereç, elektronik işitme cihazı, biyonik kulak gibi cihazları kullanan veya kullanması gerekenlere kablolu ve kablosuz iletişimi kesilmiş 14 ildeki 15 sınav merkezinde hizmet verildiğinin altını çizdi. Başkan Prof. Dr. Özer, 14 ilde yürütülen sınav merkezi uygulamasını 2018 itibariyle tüm illerde uygulamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sınav Salonları Oluşturuluyor

2018 yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi olarak hedeflerinin herkes için her yerde olmak olduğunu belirten Özer, bu anlamda önceliklerinin engelli ve sağlık sorunu olan adaylar olduğunu ifade etti. ÖSYM Başkanı, ‘’Bu adaylarımız için her türlü kablolu ve kablosuz iletişimi kesilmiş sınav salonları oluşturuyoruz. Bu hizmeti halen sadece Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa’da verebilmekteyiz. Engelli adaylarımıza yönelik sınav merkezi uygulamamızı 2018’den itibaren yaygınlaştırmayı ve yılsonunda tüm illerimizde sunmayı hedefliyoruz. Böylece kullandıkları aparatlar nedeniyle özel salon oluşturmamız gereken engeli, sağlık sorunu ve özel durumu olan adaylarımız, başka bir ildeki sınav merkezine gitmek zorunda kalmadan, yaşadıkları illerde oluşturacağımız sınav salonları vasıtasıyla hizmetlerimizden kolaylıkla yararlanabilecek.’’ dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.