Bölüm Tanıtımlarında Bugün: Tarih Bölümü

Hangi bölümü seçeceğine hala karar vermediysen Tebeşir Adam yanında!

0 1

Çocukluğundan beri bu bölümü mü istiyordun?

Tarihi çocukluğundan beri isteyen birini bulmak zordur. Bu daha ziyade aile ve öğretmen ilgisiyle oluşan bir durumdur. Ailem her zaman tarih okur ve evde tarih konuşurdu. Tarih programları izleyerek büyümüş bir çocuktum. Bu durumun da etkisiyle araştırma, insanlık tarihini merak etme gibi ilgi alanlarım oluşmaya başladı. Lisedeki Tarih öğretmenim de bu ilgimi fark ederek bana oldukça destek oldu. Tarih Bölümü benim için ilgilerimi ve merakımı gidereceğim, kendime bir çok artı katacağım bir bölümdü ve tercihimde tüm bu faktörlerin etkisi oldu.

Üniversite sınavına hazırlanırken nasıl bir çalışma yöntemi izledin?

Sözel ağırlıklı bir çalışma yöntemi yürüttüm. Tarihi asla ezberlemedim, edebiyatı da öyle. Bol bol okudum, dinledim, araştırdım ve en önemlisi yazdım. Çalışırken yazma yöntemini çoğu öğrenci yanlış uyguluyor. Yazarak çalışma metodu kitaptan gördüğünü başka bir kağıda yazmak değil, öğrendiklerini sindirdikten sonra akılda kalanları yazmaktır. Diğer türlüsü koca bir zaman kaybıdır. Bu şekilde yazarak ve tekrar ederek yürüttüğüm bir çalışma yöntemiyle istediğim bölüme girdim.

Tarih Bölümü derslerinin içeriği, zorluk derecesi ve öğrenciden beklenen nedir?

Eğitim sisteminin her kademesinde olduğu gibi basitten karmaşığa doğru bir zorluğu var. İlk yıllarda daha temel bilgileri öğreniyorsun. Osmanlıca görüyor, metinler çeviriyorsun. Tarihe karşı bir bakış açısı ediniyorsun. İlk iki sene daha çok genel tarih hakkında bilgi sahibi olurken 3 ve 4. sınıfta tamamen tarihin içinde kayboluyorsun. Eğer tarih seviyorsanız bağımlılık yaratan bir kitabı okuyormuş gibi geçmişin içinde sürükleniveriyorsunuz. Öğrenciden beklenen ise ilgi ve araştırma kabiliyetini her zaman maksimum seviyede tutarak edinebildiği her kaynağı okuyarak ders dışında da kendine bir şeyler katması.

Tarih Bölümü okumanın insana kattığı en büyük artılar nelerdir?

Tarihi bilmek insanlığın yeryüzüne ayak bastığı andan bugüne kadar ki süreci öğrenmek, anlamak ve özümsemek fırsatı sunuyor. Bu durum kişiye üst düzey bir bilgi, birikim ve tecrübe katıyor. İçinde bulunduğunuz her olaya neden sonuç ilişkisi içerisinde bakabiliyor ve çözüme ulaşabiliyorsunuz. Tarih okumak insana yalnızca bilgi değil hayata dair bir bakış açısı kazandırıyor. Günümüzde tarih bilginlerinin bu denli popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri de bilgilerinden ziyade oluşturdukları izlenim değil midir? Tarihi bilmek ve ondan ders çıkartmak hata yapmadan tecrübe kazanmanın en sağlam yoludur.

Tarih Bölümünün meslek imkanları nelerdir?

Pedagojik formasyon alarak öğretmen olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Devlet Kurum Arşivlerinde ya da müzelerde farklı alanlarda uzmanlık yapma ve iş bulabilme imkanı var. Ayrıca Osmanlıca öğrendiğiniz için çeviri yapabilme fırsatı da doğuyor. Elbette yüksek lisans yaparak akademisyen olmak her bölümde olduğu gibi Tarih Bölümü için de oldukça tercih edilen bir durum.

Bölüme başlarken hayal ettiklerinle mezun olduktan sonraki beklentilerin örtüşüyor mu?

Fazlasıyla hatta abartmıyorum beklentimin fersah fersah üzerinde bir deneyimdi benim için. Bunun en büyük katkısı hocalarımdı. Kendi alanlarında büyük bir saygınlığa sahip hocalarım tarafından tarih dinlemek ve onlarla aynı havayı solumak tüm beklentilerimi karşıladı. Hayata karşı çok farklı bir düşünce tarzı edindim. Düşünüyorum, bölümü kazanmadan önce şu anki insan değildim. Artık hayata ve yaşama karşı farklı ve sorgulayıcı bir bakış açısına sahibim. Bu kadar değişeceğimi tahmin edemezdim. Başka bir bölüm okusam belki yalnızca derslere girip çıkacaktım ama tarih beni büyüttü.

Tarih Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyen nedir?

Goethe’nin dediği gibi ‘’Tarih bilmek yüzyılların tanığı, gerçeğin ışığı, yaşamın efendisi ve geçmişin habercisidir.’’ Bu sözü asla akıllarından çıkarmasınlar. Araştırmaya, merak etmeye ve okumaya aşık olmaları gerekiyor; başka türlüsü mümkün değil. Eğer Tarih Bölümü düşünüyorlarsa onlara verebileceğim en iyi tavsiye şimdiden John Tosh’un ‘’Tarihin Peşinde’’ kitabını okumalarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.