Bölüm Tanıtımlarında Bugün: Okul Öncesi Öğretmenliği

Hangi bölümü seçeceğine hala karar vermediysen Tebeşir Adam yanında!

0 0

Çocukluğundan beri bu bölümü istiyor muydun?

Başından beri bu bölümü istemiyordum. Her çocuk gibi benim de zamanla değişiklik gösteren meslek seçimlerim oldu. Okul öncesi öğretmenliği ise bilinç kazanmaya başladığım yaşlarda ortaya çıkarak istediğim bir bölüm haline geldi. Lisede hangi bölümü okuyacağıma karar vermiştim. Çocuklarla iletişimim her zaman çok güçlü oldu. Bununla birlikte onları yalnızca uzaktan sevemeyeceğime karar verdim. 0-6 yaş, çocukluk ve yetişkinlik için oldukça önemli bir yaş aralığı ve ben çocukların bu dönemlerine dokunmak istedim. Onların hayatla iletişim kurdukları bu ilk evrede gelişimlerine katkı sağlamak beni bir hayli heyecanlandırıyordu.

Üniversite sınavına nasıl hazırlandın?

Sınav sürecinde derslerin yoğunluğu sebebiyle okulla ders çalışma dengesini kurmak zor olsa da düzenli ders çalışmayı ihmal etmedim. Günlük tekrarlarımı aksatmadım. Hocalarımdan aldığım yardımlar ve akıllarla, onların destekleriyle çalışma sürecimi etkili hale getirmeye çalıştım. Dersi derste öğrenmek dedikleri durumu en iyi şekilde uygulamaya çalıştım. Aslında mesele çok çalışmak değil, etkili ve doğru çalışmak.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde derslerin zorluk derecesi ve içerikleri neler?

Bölümde ilk sene daha teori dersler gördük. 2.sınıftan itibaren tam anlamıyla alana yöneliyorsunuz. Bazı derslerimiz benim için oldukça keyifliydi -özellikle uygulama dersleri-. İnsan psikolojisini, davranışlarını ve düşüncelerini analiz edebilme ve yorumlayabilme becerisi kazandıran pek çok ders görüyorsunuz. Bölüm derslerinde çocukların ilgisini çekecek materyaller hazırlamak oldukça önemli. Bunun haricinde genel kültürü geliştiren dersler de görüyorsunuz. Kısacası bir öğretmenin sahip olması gereken donanımlara ulaşabileceğiniz dersler görüyorsunuz. Kimi derslerde bir çocuk gibi düşünüp sorunlara alternatif yollar aradığımız, kafa yorduğumuz da oluyordu.

Bölüm derslerinde teoride gördüklerini iş hayatında uyguladın mı?

Derslerde gördüklerimi iş hayatında uygulamaya çalıştım elbette. Hatta teoride gördüklerimi farklı şekilde geliştirerek uygulamaya çalıştığım pek çok durum da oldu. Ama her zaman teoride gördüklerini uygulama şansın olmuyor. Alternatif yollar geliştirmek gerekiyor. Okul öncesi öğretmenliği özellikle çocukların ilgisini kaybetmemen gereken bir meslek. Onların ilgi ve alakalarının sende olması gerekiyor. Üniversite hayatınız boyunca teoride öğrendiğinizi sandıklarınızı pratikte daha iyi öğreniyor ve anlamlandırıyorsunuz.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünün meslek imkanları neler?

Bölümden mezun olduktan sonra öncelikle ne istediğine karar vermen gerekiyor. Devlette mi yoksa özelde mi çalışmak isteğine göre imkanlar ve standartlar değişiyor. KPSS burada da devreye giriyor ve sınava girdikten sonra atama yapıldığında bir devlet okulunda çalışabiliyorsun. Bir diğer yol ise özel okullarda çalışarak deneyim kazanıp adını duyurarak aranan bir öğretmen haline gelebiliyorsun. Sosyal hizmetlerde de görev yapılabiliyor, bunun yanı sıra kendi kurumunu açan öğretmenlerimiz de oldu. Tüm bu yolların kesiştiği tek nokta emek sarf etmek. Hiçbir şeyin çok kolay olmayacağının bilincinde olarak bu mesleğe emek vermekten vazgeçmemek gerekiyor.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümüne başlarken hayal ettiklerinde şu anki beklentilerin örtüşüyor mu?

Bölüme başlarken kurduğum hayaller bölümü bitirdikten sonra katlanarak artmaya başlıyor. Özellikle mesleğe ilk başladığında sınıfa girdiğin an, mesleğe başladığını fark etmek çok farklı bir his. İnsana bir şeyleri başardığını hissettiren bu durum, öğrencilerinin geri dönütlerini aldığın an tarif edilemez bir mutlulukla birleşiyor. Onların gözlerine baktığın her an daha fazlasını yapmak istiyorsun. Yalnızca anaokulu diye düşünmüyor, farklı alanlarda gelişimlerine katkı sağlamak için daha ne yapabilirim diye düşünmekten kendini alamıyorsun. Çocukların gelişim aşamasında hayatlarının en önemli dönemeçlerinde ellerinden tutuyorsun ve eğlenerek öğretiyorsun. Çoğu zaman onlardan daha çok eğlendiğimi söyleyebilirim.

Bu mesleğin sana kazandırdığı en büyük artısı ne oldu?

Bu cevap kişiden kişiye göre değişir ama bence saf sevgiyle tanışmak en büyük artısıdır bu mesleğin. Bir sürü çocuğun kalbinde önemli bir yere sahip oluyorsun ve onların dünyalarının merkezi haline geliyorsun. Anne ve babalarından çok seninle vakit geçiriyorlar ve seninle öğreniyorlar. Bir süre sonra her şeye çocuk gözüyle bakmaya başlıyorsun. Çocuk gözüyle bakmak inanılmaz yaratıcı bir bakış açısı edinmeni sağlıyor. Her olayda birden fazla farklı yol üretebiliyorsun. Tüm bunlar meslek tecrübesiyle doğru orantılı ilerliyor.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü okumak isteyen öğrencilere tavsiyen nedir?

Gerçek anlamda şapkalarını alıp önlerine koysunlar. Okul öncesi öğretmenliği sabır ve emeği beraberinde getiriyor. Bu işi yapmaya yetecek sabırları ya da istekleri yoksa başka bir bölüme yönelebilirler. Bir bölüm okuyayım, öğretmen olayım, gerisi gelir gibi bir düşünce böyle bir meslekte işe yarar bir bakış açısı değil. Böyle düşündükleri takdirde meslekleri hem çocuklar için hem de kendileri için işkence haline gelecektir. Bu doğrultuda yola çıkan insanların çoğunun çocuklara yarardan ziyade zararı dokunuyor. Okulla tanışmak üzere çocuğu okuldan soğutmak yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri olacaktır. Kendilerini üniversite eğitimleri sürecinde geliştirmelerini tavsiye edebilirim. Yabancı dillerini geliştirebilir ve enstrüman çalmayı öğrenebilirler. Yurt dışındaki okul öncesi kuramlarını araştırıp mesleklerinde bu kuramları uygulayabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.