Bölüm Tanıtımlarında Bugün: Felsefe Bölümü

Hangi bölümü seçeceğine hala karar vermediysen Tebeşir Adam yanında!

0 0

Çocukluğundan beri bu bölümü istiyor muydun?

Ben soru sormayı ve sorgulamayı seven bir çocuktum. Hep de böyle oldu, böyle devam etti. Felsefe liseden bu yana benim için bir hobiyken ‘’Bu hobiyi neden akademik boyuta taşımıyorum?’’ diye düşündüm. Çocukluğumdan beri bu Felsefe Bölümü istiyordum diyemesem de çocukluğumdan beri felsefe okuyacağım belliydi.

Üniversite sınavına hazırlanırken nasıl bir yol izledin?

Felsefe okumaya karar verdikten sonra sıkı bir çalışma temposu izledim. Sosyal bir bilim olan Felsefe her üniversitede olsa da bu bölümü iyi bir üniversitede okumak istiyordum. Bu nedenle puanımın yetmesi gerekiyordu. Sözel dersler benim için keyifle çalışılan derslerdi ancak Matematik ve Geometri’yi ikinci plana atıyordum. Sınav yılında bu derslerden daha fazla kaçamayacağımı anlayarak Matematik ve Geometri’ye ağırlık verdim. Başlangıçta zordu çünkü yeterli temelim yoktu. Ancak sakin ve kendime göre bir programla yapabildiğimin en iyisini yaptım.

Felsefe Bölümü derslerinin içerikleri ve zorluk derecesi nedir?

Felsefe düşünmektir. Düşünebiliyorsan ve aklını kullanıyorsan derslerde zorluk çekmiyorsun. Zorunlu Felsefe derslerinin yanı sıra pek çok seçmeli ders görüyorsun. Seçmeli dersler hangi alana yöneleceğin doğrultusunda oldukça yardımcı oluyor. Kuramsal tartışmaların en derininden günlük hayatın en basit olaylarına kadar analiz ediyorsun. Genellikle Analitik Felsefe üzerine yoğunlaşılıyor. Kuramlar ve ekolleri görerek devamlı sorguluyorsun. Bazı derslerde oldukça keyifli tartışma ortamları oluyor. Fikirler havada uçuşuyor ve dersin ne zaman bittiğini dahi anlamıyorsun.

Felsefe Bölümü öğrencisinden beklenen nedir?

Sorgulaması ve araştırması bekleniyor. Felsefe, bir bölümden ziyade insana bir bakış açısı sunuyor. Bu bakış açısını iki saatlik derslerle okula gelip giderek edinmiyorsun. Araştırıyor, sorguluyor ve düşünüyorsun. Kafan yalnızca derste değil ders bittikten sonra bile çalışmaya ve düşünmeye devam etmeli. Bana kalırsa bu oldukça keyifli bir egzersiz. Felsefe Tarihi gibi dersler sözel dersler olsa da kuramları ve filozofları öğrenmek için onların gözüyle hayata bakman gerekiyor. Beklenen yalnızca farklı bakış açıları edinip kişisel okumaları aksatmamak.

Felsefe Bölümünün meslek imkanları neler?

Okulu bitirdikten sonra formasyon alarak öğretmenlik yapabiliyorsun. Bunu yanı sıra medya, reklamcılık, televizyon, insan kaynakları gibi pek çok sektörde yer bulabiliyorsun. Kendi alanını ve nereye yöneleceğine sen karar veriyorsun. Felsefenin sosyal bir bilim olmasındaki en büyük artı hayatın her alanında kendine yer bulabilmek. Akademik kariyerde ilerlemek de başka bir tercih olabiliyor.

Felsefe Bölümünde okumanın en büyük artısı nedir?

Eleştirel düşünme ve sorgulayıcı bir bakış açısına sahip olmak hayatın her alanında işine yarıyor ve seni diğerlerinden ayırıyor. Bu durumu özellikle iş hayatında oldukça net görmeye başlıyorsun. Felsefe Bölümünde okuyan insanların çoğu ne istediğini bilerek bu bölüme geliyor. Başka bir bölüm olmadı ya da öylesine bu bölümü tercih ettim diyeni daha önce duymadım. Ne istediğini bilerek gelen bir arkadaş ortamında daima aktif olabiliyorsun. Hayata dair bir adım öne geçiyorsun. Bir PDR mezunu kadar psikolojiye ve sosyolojiye hakim olabiliyorsun çünkü tüm sosyal bilimlerin temelinde felsefe yatıyor.

Felsefe Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyen nedir?

Doğru soruları sormaya hevesliyseniz kesinlikle bu bölümü okuyun derim. Merak etmekten ve şüphe duymaktan vazgeçmeyecek öğrenciler için oldukça yararlı bir bölüm. Felsefe Bölümü, okurken de kendilerini geliştirebilecekleri bir bölüm. Serbest seçmeli dersler alabilirler, böylelikle yan dal ya da çift ana dal yapabilirler. Üniversitedeyken bu durumun artılarını göremiyorsun ancak çift diplomayla mezun olmak çok büyük bir artı olacaktır. Yabancı dillerini kesinlikle geliştirsinler. Yurt dışında farklı ekollerle tanışıp felsefenin temeline inebilme konusunda yabancı dil oldukça işe yaracaktır. Bölümün sağladığı düşünsel yetileri olabildiğince farklı alanla harmansınlar ve farklı olduklarını fark etsinler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.