Bölüm Tanıtımlarında Bugün: Bilgisayar Mühendisliği

Hangi bölümü seçeceğine hala karar vermediysen Tebeşir Adam yanında!

0 0

Çocukluğundan beri bu bölümü istiyor muydun?

Aslında başka bir bölüm okumak istiyordum ancak ülkemizde ve dünyada devir teknoloji devri. Bilgisayar mühendisliği denilince akla yalnızca bilgisayar kasaları gelse de iş yelpazesi oldukça geniş bir bölüm. Teknolojiye her zaman ilgim vardı ve bu alana yönelmenin kendi açımdan daha iyi olacağına karar verdim. Üniversite okumak benim için sıkıcı bir iş olmamalıydı, bu nedenle kendimi geliştirebileceğim ve keyif alacağım bir eğitim görmem gerekiyordu. Bu anlamda bilgisayar mühendisliği benlik bir meslekti.

Üniversite sınavına hazırlanma sürecin ve sonraki aşamaların nasıl gerçekleşti?

Ben eşit ağırlıkçıydım, sayısalcı değil. Bu durumda herkesten daha fazla çalışmam gerekiyordu. Bölüm seçimine son sene karar verdiğim için diğerlerine yetişebilmem bir hayli zordu. Sayısalcıların bile kazanmakta zorlandıkları bir bölümü kafaya koymuştum. Bunun için öncelikle sakin ancak düzenli bir çalışma temposu izledim. İki yıllık bilgisayar programcılığı bölümünü kazandım. Okulum bittikten sonra iki yıllık bir bölüm bana yetti mi, tabii ki hayır… Dikey geçiş sınavlarına hazırlandım. Bu hazırlanma sürecinde çok sıkı çalıştım, devamlı ders tekrarları yaptım. Dikey geçiş sınavına hazırlanırken günde en az 6-7 saat ders çalıştım. Sınavı kazanarak 4 yıllık bilgisayar mühendisliğine geçiş yaptım. Zordu ama oldukça eğlenceliydi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün derslerinin zorluk derecesi ve içeriği nedir?

Dersler zor, kolay diyemem… Zor ancak yapılamayacak kadar değil elbette. 1 ve 2. sınıfta sayısal dersler bölüm derslerini birlikte alıyorsun. Diferansiyel denklemlerden mühendislik matematiğine geniş bir ders yelpazesi var. Beni diğer bölüm derslerinden ziyade bu dersler daha fazla zorlamıştı. Ancak bu durum kişiden kişiye göre değişir. Eğer matematiksel beceriniz varsa durum lehinize işleyecektir. 3 ve 4. sınıfta ise ağırlıkla bölüm dersleri alıyorsun. Araştırmayı seviyorsan oldukça eğlenceli oluyor. Bölüm derslerinde temelini iyi oturtman gerekiyor. İlk iki seneyi sağlam bir temele oturtursan gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğrenciden beklenen nedir?

Çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak… Lisedeyken öğrencilerin çoğu -ben de dahil- üniversiteyi kazandıktan sonra ders çalışmasına gerek yokmuş gibi düşünüyor. Durum aslında tam tersi şekilde ilerliyor. Lisede bu kadar çalışsaydım neler yapardım kim bilir diye düşünüyorsun. Düzenli ders tekrarlarını aksatmaman gerekiyor. Bu bölümde hem donanımı hem yazılımı öğreniyorsun. Meslek seçimin de bu ikisinden biri oluyor. İş hayatında genellikle bunlardan bir tanesi üzerinde yoğunlaşılıyor.

Bu bölümün sağladığı meslek imkanları neler?

Bir işin içinde teknoloji varsa kesinlikle bir bilgisayar mühendisine ihtiyaç vardır. Meslek yelpazesini yalnızca bilgisayardan ibaret olarak düşünmemek gerekiyor. Buzdolabı için de bulaşık makinesi için de bir bilgisayarcıya ihtiyaç var. İçinde çip olan ve teknoloji başlığı adı altında geçen her şey için bir bilgisayarcıya ihtiyaç var. Hal böyle olunca meslek yelpazesi bir hayli geniş oluyor. Ben bilgisayar yapamıyorum, ben makine yapamıyorum bile diyorsan öğrendiğin kodlamayla bir android program yapabiliyorsun. Masaüstü programlama, internet sitesi ya da bir bilgisayar oyunu yapabiliyorsun. Evden bile çalışarak mesleğini icra eden insanlar var. Onlardan biri olmak tamamen kişinin gayretine bağlı.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü okumanın senin için en büyük artısı nedir?

Bir şeyleri öğrendikten sonra kalan her şey sizin hayal gücünüzde bitiyor. Hayalini kurduğunuz her şeye bilgisayar üstünden ulaşabilirsiniz. Bu bir oyun, animasyon ya da program olabilir. Sizi normalde zorlayan ancak mutlu edecek olan birçok şeyi yapabilirsiniz. Tabii hayal gücünüz genişse ve azim gösterebiliyorsanız…

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyen nedir?

Çoğu öğrenci okul başlamadan önce kod yazmak için normal şartlardan daha iyi bir bilgisayar alıyor, okul dönemi boyunca işimi görsün diye düşünerek. Okul başladıktan sonra ilk dönem tamamen hayalindeki amaçla kullansa da bilgisayar mühendisliği okuyan çoğu öğrenci oyunlara merak salıyor. Bu oyunlara merak saldıktan sonra okul dönemi bir hayli sıkıntıya giriyor. Onlara verebileceğim tek tavsiye bilgisayarlarını yalnızca kod yazmak için kullansınlar. Aksi takdirde bölümü bitirmek bir hayli zorlaşacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.