Başka Bir Hayat İstedi: Doktorluğu Bırakıp Süt Çiftliği Kurdu

15 yıllık Dahiliye Uzmanı Dr. Bayram Doğan, istediği hayatın peşinden gitti.

0 5

Herkesin istediği hayatı yaşamayı reddetti, başka bir hayat yolunda kendi istediğiyle çarpıcı bir karar aldı. Dahiliye Uzmanı Dr. Bayram Doğan, hayallerinin peşinden giderek Erzincan’da organik süt çiftliği kurdu.
İstanbul’da kendisine ait bir tıp merkezinde çalışan 60 yaşındaki Dr. Bayram Doğan, 15 yıllık dahiliye uzmanı unvanını bir kenara bırakarak stressiz bir yaşama merhaba demek için Erzincan’da süt çiftliği kurdu. Bayram Doğan, eşi Gökay Doğan ile birlikte 2011 yılında Erzincan’a yerleşti.

Bölgedeki Yatırımcılara Örnek Oluyor

Üzümlü ilçesine bağlı Denizdamı köyünde 2014 yılında 42 bin metrekare arazi satın alan aile, ilk başlarda küçük bir çiftlik kurmaya niyetlenseler de zamanla bölgenin en modern tesisini kurarak bölge yatırımcılarına örnek oldu. Çiftlik sahibi Doğan, “Dahiliye uzmanı olarak çok yoğun bir tempoda çalışıyordum. Bunun bu şekilde daha fazla devam etmesini istemedim. Stresin daha az olacağını düşündüğüm bir iş yapmak istedim. İnsanlar hep böyle emekli olunca bir çiftliğim olsun, emekliliğimde 3-5 hayvanım olsun diye düşünürken biz bunu biraz büyük boyutta düşünmüş olduk.” ifadelerini kullandı. Hayallerinin peşinden gitmenin yaşı olmadığını kanıtlayan Doğan, bu yolda korku yaşayan herkese örnek oldu.

Hedefleri Büyüyor, Hayaller Gerçek Oluyor

Organik süt üretimine giren Doğan, projenin çizim aşamasında pek çok farklı ülkenin çizimlerini inceledikten sonra gerçekleştirdiğinin altını çizdi. 2014 yılında tam anlamıyla başlanan çiftlik oldukça kısa sürede büyük bir ivme kaydetti. Başka bir hayat isteğiyle yola çıkan eski dahiliye uzmanı, işin takip aşamasına fazlasıyla önem verdiklerini ve bugün 4-5 ton arasında gerçekleşen süt üretimini 6 tona çıkarmayı hedeflediğini belirtti. Çalışanlarına güvense de işi yakından takip etmeyi ihmal etmeyen Doğan, doğru yatırımlar yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Eksikler Belirlendi, Yeni İşletmeler Yolda

Aldığı kararla hayallerinin peşinden gidemeyen pek çok insana örnek olan eski dahiliye uzmanı, “Erzincan’da süt işleme tesisimiz yok. Sütün pazarlanacağı alanlarımız eksik. Şu an hala destekleme ve hibelerle kurulan işletmeler var. Süt miktarı giderek artmakta ve bu sütün nereye pazarlanacağı konusu büyük sıkıntı oluşturuyor. Gerek yönetimdeki insanlar gerekse hükümetle görüşmelerimizde bir an önce Erzincan ve çevresinde bir süt işleme tesisinin, süt tozu fabrikasının ve benzeri bir işletmenin kurulması gerektiğini ilettik.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.